Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rozpoczynamy o 8 rano!!!

zut2 lutego 2011 młodzież, z II Liceum Ogólnokształcącego im. Cyprian Kamila Norwida w Stargardzie Szczecińskim, współpracująca z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, wzięła udział w kolejnych wykładach oraz ćwiczeniach laboratoryjnych organizowanych przez Wydział Elektryczny. Opiekunem grupy była pani Renata Frąckowiak- szkolny koordynator projektu. Temat zajęć dotyczył problematyki „piractwa" w multimedialnych sieciach cyfrowych.

Na początku uczniowie wysłuchali wykładu dr inż. Piotra Lecha na temat „piractwa" w sieciach cyfrowych. Młodzież poznała zagadnienia dotyczące metod nielegalnego odbioru sygnału telewizji satelitarnej. W czasie zajęć słuchacze zostali zapoznani również z systemami ochrony sygnału TV SAT oraz konsekwencjami prawnymi jakie grożą za jego nielegalny odbiór. Prowadzący, w bardzo szczegółowy sposób, opisał także uczniom cały mechanizm działania telewizji satelitarnej. Na koniec przyszedł czas na pytania zadawane przez młodzież. Większość z nich dotyczyła zabezpieczeń oraz rozwoju TV SAT.

Następnie uczniowie udali się do Laboratorium Inżynierii Multimedialnej, które jest przeznaczone do nauczania systemów cyfrowej rejestracji i obróbki obrazów. Zajęcia poprowadził Prodziekan do spraw studenckich dr inż. Krzysztof Okarma. Młodzież wysłuchała kilku słów na temat samej pracowni oraz ćwiczeń, które są w niej prowadzone. Kolejnym etapem zajęć było obejrzenie przykładowych prac studenckich oraz rozmowa z prowadzącym zajęcia na temat uczelni oraz wyboru kierunku studiów.

Kolejną pracownią odwiedzoną przez uczniów było Telewizyjne Studio Badań Podstawowych, w której zajęcia poprowadził dr inż. Przemysław Mazurek. Młodzież bardzo dokładnie poznała wyposażenie pracowni, w którego skład wchodzi m.in. zestaw estradowo oświetleniowy, system postprodukcji wideo, system montażu nieliniowego video HDTV „Black Magic", zestaw produkcji video, zestawy projekcyjne, ampiltuner kina domowego, spektrofotometr przenośny oraz obiektyw panoramiczny KAIDAN 360. Następnie zostały zademonstrowane możliwości techniczne studia, które wywarły na uczniach niesamowite wrażenie. Na koniec uczestnicy zajęć otrzymali możliwość samodzielnego sterowania niektórymi urządzeniami.

Po opuszczeniu Telewizyjnego Studia Badań Podstawowych uczniowie udali się do Laboratorium Inżynierii Dźwięku i Ambiofonii, którego gospodarzem był pan dr inż. Eugeniusz Kornatowski. Pracownia przeznaczona jest do nauczania cyfrowych systemów postprodukcji dźwiękowej i technologii surround. Wyposażenie tej pracowni również jest bardzo zaawansowane technicznie. Młodzież miała okazję zobaczyć tam system edycyjno-montażowy, system cyfrowej rejestracji dźwięku dookólnego, jednopunktowy mikrofon surround, zestaw ekranów akustycznych, cyfrowy rejestrator dźwięku Deva i zestaw projekcyjny. Uczestnicy zajęć zostali zapoznani również z informacjami na temat systemów dźwięku dookólnego i przestrzennego.

Ostatnim etapem zajęć była wizyta w pomieszczeniu, gdzie znajduje się Akcelerator Multimedialnych Obliczeń Komputerowych. Jest to specjalna sala połączona szerokopasmowym łączem z klastrem komputerowym złożonym ze 100 procesorów 4-rdzeniowych wyposażonych w macierz pamięci po 80 GB oraz po 2GB RAM na węzeł. Zobaczenie tak dużej ilości procesorów w jednym miejscu oraz symulacja ich mocy była dla uczniów niesamowitym przeżyciem.

W czasie zajęć uczniowie mieli okazję przebywać w bardzo nowoczesnych laboratoriach, mogli też porozmawiać z wysoko wykwalifikowana kadrą Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Dzięki ćwiczeniom młodzieży zostały przybliżone zagadnienia na temat systemów telewizji cyfrowej, systemów postprodukcji cyfrowej i technologii surround, a także cyfrowej rejestracji i obróbki obrazów. Ogromne wrażenie wywarł na uczniach Akcelerator Multimedialnych Obliczeń Komputerowych.

Udział w zajęciach był kolejnym krokiem, który przybliżył młodzież z II LO w Stargardzie Szczecińskim do studiowania na Wydziale Elektrycznym. Na własne oczy uczniowie mogli przekonać się jak nowoczesnym sprzętem dysponuje uczelnia oraz jak wielką wagę przywiązuje do rzetelnego i efektywnego kształcenia studentów. 

Prezentacja II LO

link_prezentacja

Prezentacja profilu mundurowego

link_film

II LO Stargard - Lycée Touchard Le Mans

link_film

Godziny lekcyjne

clock
1.      8:00 - 8:45
2.      8:55 - 9:40
3.      9:50 - 10:35
4.    10:45 - 11:30
5.    11:45 - 12:30
6.    12:35 - 13:20
7.    13:25 - 14:10
8.    14:15 - 15:00
9.    15.05 - 15.50

Po termomodernizacji

link_prezentacja

Patronat

Szkoła jest objęta patronatem Wydziału Matematyczno - Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego

Biuletyn Informacji Publicznej

II Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie
Mieszka I 4
73-110 Stargard
tel. +48 91 577 25 35
sekretariat@2lo.stargard.pl

Inspektor ochrony danych osobowych
Damian Szmit
tel. 503677713
e-mail iod@data.pl

Deklaracja dostępności