Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rozpoczynamy o 8 rano!!!

16.11.2011r. grupa „Zutowców” z naszego liceum wraz z opiekunem p. Renatą Frąckowiak, uczestniczyła w wykładzie pt. „Elektryczny samochód – pojazd przyszłości”, przeprowadzony przez dr inż. Marcina Wardacha.

Wykład składał się z wielu zagadnień. Jednak wszystkie dotyczyły samochodu elektrycznego. Dr inż. M. Wardach rozpoczął spotkanie od omówienia genezy i historii motoryzacji. Naszą uwagę przyciągnął rok 1899, kiedy to Ferdynand Porsche zaprezentował pierwszy samochód z napędem elektrycznym. Pierwsza fala zainteresowania tym pojazdem pojawiła się w latach 1890 – 1920, druga w latach 80. XX wieku, zaś trzecia – w roku 1990 i trwa do dziś. Następnie wykładowca przedstawił działanie pojazdów hybrydowych (HEV).  Dowiedzieliśmy się, że posiadają one dwa połączone silniki: elektryczny i spalinowy. Znajdują się w jednym układzie napędowym i mogą pracować na przemian. Kiedy samochód rusza, działa tylko silnik elektryczny, gdy przyspiesza – silnik elektryczny i spalinowy. Dodatkowo czerpana jest moc z akumulatorów. Poznaliśmy również wszelkiego rodzaju kombinacje układów hybrydowych, m.in. kombinacje szeregowo-równoległe, czy kompleksowe.

Kolejnym elementem wykładu były rodzaje napędu w pojazdach elektrycznych. Kiedy mamy do czynienia z napędem spalinowym, źródłem energii jest paliwo. Natomiast baterie są źródłem napędu elektrycznego. Pojazd elektryczny może mieć również zasilanie ogniwem spalinowym, a mianowicie wodorem.

Zapoznano nas z kilkoma przedstawicielami samochodów elektrycznych, np. VOLVO C30BEV, o mocy 77,5kW, BMW ACTIVE – moc 125 kW, TESLA ROADSTEK – moc 185 kW, TESLA S – moc 248 kW. Największe wrażenie zrobił RIMAC CONCEPT ONE, który składa się z czterech, niezależnych silników elektrycznych po 200 kW. Jego maksymalna prędkość to 305 km/h. Następnie zaprezentowano ładowarki trójfazowe, które w ciągu 8 godzin nocnych może naładować akumulator do mocy 80 kW.

Na koniec dr inż. M. Wardach podsumował treść całego wykładu. Przedstawił zalety i wady samochodu elektrycznego. Do zalet należy przede wszystkim niski koszt przejazdu 100 km, który zazwyczaj zamyka się w kwocie od dwóch do ośmiu złotych. Natomiast wadą jest wysoka cena auta, długi czas ładowania akumulatora oraz okresowa i kosztowna ich wymiana.

Podsumowując, nasze popołudnie spędzone na ZUT było bardzo owocne. Poszerzyło naszą wiedzę o działaniu i funkcjonowaniu samochodu elektrycznego. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, a przecież staje się on źródłem naszej przyszłości.

Uczniowie naszego liceum, dzięki uczestnictwu w wykładach i zaangażowaniu nauczycielki fizyki, maja możliwość zdobywania nowej wiedzy w różnych dziedzinach życia. W  tym przypadku był to samochód elektryczny, który z pewnością zostanie wykorzystany przez ludzkość w przyszłości.

Karolina Zioła z klasy I c

Prezentacja II LO

link_prezentacja

Prezentacja profilu mundurowego

link_film

II LO Stargard - Lycée Touchard Le Mans

link_film

Godziny lekcyjne

clock
1.      8:00 - 8:45
2.      8:55 - 9:40
3.      9:50 - 10:35
4.    10:45 - 11:30
5.    11:45 - 12:30
6.    12:35 - 13:20
7.    13:25 - 14:10
8.    14:15 - 15:00
9.    15.05 - 15.50

Po termomodernizacji

link_prezentacja

Patronat

Szkoła jest objęta patronatem Wydziału Matematyczno - Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego

Biuletyn Informacji Publicznej

II Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie
Mieszka I 4
73-110 Stargard
tel. +48 91 577 25 35
sekretariat@2lo.stargard.pl

Inspektor ochrony danych osobowych
Damian Szmit
tel. 503677713
e-mail iod@data.pl

Deklaracja dostępności