Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rozpoczynamy o 8 rano!!!

Dzisiejsze spotkanie poświęcone było tematowi: „Roboty mobilne oparte o platformę Open Source”. W świat robotów wprowadził nas dr inż. Piotr Olech. Na wstępie wyjaśnił nam, jakie dziedziny obejmuje robotyka. Otóż zawiera w sobie zarówno elementy typowo techniczne, jak automatyka, mechanika i elektronika, ale też i informatykę, matematykę i biologię. Wskazuje to na wszechstronny rozwój studentów tej specjalizacji.

Następnym punktem prezentacji był podział robotów na: całkowicie autonomiczne i te wymagające stałej, bądź częściowej kontroli człowieka. Roboty mobilne można podzielić także na holonomiczne, czyli o ograniczonej możliwości startu i nieholonomiczne, czyli takie, które z dowolnej pozycji mogą zacząć się przemieszczać. Roboty są wyposażone w szereg czujników. Podstawowymi z nich są czujniki: odległości, położenia bezwzględnego, kierunku (magnetyczne), środowiska (uwzględniające temperaturę, czy wilgotność powietrza)oraz akcelerometr.


Podstawowymi cechami, decydującymi o przydatności robota, jest jego szybkość, dokładność pomiarów, odporność na uszkodzenia i moc obliczeniowa pozwalająca sprawniej wykonywać swoje zadania. Roboty mobilne mogą być sterowane za pomocą różnych kontrolerów, począwszy od klastrów, komputerów przemysłowych, czy klasy PC, po mikrokontrolery, tablety, czy smartfony.

Poruszanie się robotów mobilnych jest zdeterminowane przez skomplikowany algorytm. Można jednak uogólnić pewne jego elementy, by przedstawić go w bardziej zrozumiały dla przeciętnego człowieka sposób. Robot, znajdujący się w pewnym środowisku „poznaje” je za pomocą wbudowanych czujników. Dane z pomiarów służą mu do sporządzania cyfrowego modelu tego środowiska. Następnie robot określa swoje położenie na mapie. Następnie planuje, którędy jest w stanie się poruszać, na podstawie tego planowania wyznacza swój tor ruchu, zw. Ścieżką, którym ostatecznie się porusza. Tutaj algorytm się zapętla i proces, w przypadku zmiany środowiska, rozpoczyna się od nowa.

Inżynierowie projektujący roboty mobilne muszą mierzyć się z pewnymi ich wadami. Z racji przekształcenia sygnału z analogowego na cyfrowy, występują szumy i inne są pewną dozą niedokładności. Kolejną wadą jest niepełne modelowanie, co wiąże się z ograniczoną mocą obliczeniową. Automatyczne urządzenia zużywają względnie duże zasoby energii elektrycznej. Przy budowie robota mobilnego pojawia się wybór: zainstalować masywne akumulatory pozwalające na dłuższą pracę, czy pogodzić się z ograniczonym zasięgiem i czasem pracy robota.

W tytule wykładu pojawiły się słowa Open Source. Co to jest? Otóż, jest to licencja na oprogramowanie komputerowe, do którego dostęp jest bezpłatny i do którego kod źródłowy jest opublikowany. Jest to zaletą szczególnie dla osób pragnących założyć własny biznes, a nie chcą wydawać tysięcy złotych na komercyjne programy, np. Microsoftu. Programy Open Source gwarantują pełen dostęp do swojej dokumentacji, a pomoc techniczną uzyskamy od rzesz jego użytkowników na forach dyskusyjnych.

Prowadzący   pokazał też przykład niskobudżetowych robotów, do których części i instrukcję znajdziemy w Internecie oraz projekty wykonane przez studentów ZUT w ramach pracy dyplomowej.
Na zakończenie dr inż. Piotr Lech zapoznał zgromadzonych z zagadnieniem soft-computingu, czyli optymalizowania złożonych algorytmów sterujących pracą robota, dostosowując je do urządzeń mniejszej mocy obliczeniowej przy zachowaniu dobrej dokładności.

Po wykładzie, jak to bywa przy każdej wizycie, uczniowie obejrzeli laboratoria oraz studio nagraniowe. Empirycznie można było doświadczyć także, jak wygląda praca operatora kamery w studiu telewizyjnym.
Wyjazd ten był doskonałą okazją do poszerzenia swoich horyzontów dla uczniów nie mających do tej pory styczności z automatyką i okazją do poszerzenia swojej wiedzy dla zainteresowanych. Możliwość spokojnej rozmowy z prodziekanem ds. studenckich, dr inż. Krzysztofem Okarma oraz obejrzenia zaplecza technicznego, upewniła mnie, że wybór studiów na Wydziale Elektrycznym ZUT byłoby trafioną decyzją w perspektywie dalszej edukacji.

 

Tomasz Smolarek z klasy III P

Prezentacja II LO

link_prezentacja

Prezentacja profilu mundurowego

link_film

II LO Stargard - Lycée Touchard Le Mans

link_film

Godziny lekcyjne

clock
1.      8:00 - 8:45
2.      8:55 - 9:40
3.      9:50 - 10:35
4.    10:45 - 11:30
5.    11:45 - 12:30
6.    12:35 - 13:20
7.    13:25 - 14:10
8.    14:15 - 15:00
9.    15.05 - 15.50

Po termomodernizacji

link_prezentacja

Patronat

Szkoła jest objęta patronatem Wydziału Matematyczno - Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego

Biuletyn Informacji Publicznej

II Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie
Mieszka I 4
73-110 Stargard
tel. +48 91 577 25 35
sekretariat@2lo.stargard.pl

Inspektor ochrony danych osobowych
Damian Szmit
tel. 503677713
e-mail iod@data.pl

Deklaracja dostępności