Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rozpoczynamy o 8 rano!!!

15 lutego 2012r. po raz kolejny uczestniczyliśmy w zajęciach dydaktycznych na Wydziale Elektrycznym ZUT. Wykład nt. „Mikroelektronika- czy istnieje granica miniaturyzacji?” poprowadził dr inż. Jerzy Sawicki, pracownik Katedry Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki. Jak sam tytuł wskazuje, była mowa o najmniejszych urządzeniach elektrycznych.

Wprowadzenie dotyczyło genezy rozwoju urządzeń elektrycznych. Na początku 1906r. powstała pierwsza lampa elektronowa – trioda, która pozwoliła na budowę transkontynentalnej sieci telefonicznej oraz rozwój radia i telewizji. Zawdzięczamy to amerykańskiemu radiotechnikowi i wynalazcy Lee De Forest’owi. Następnie pojawiły się lampowo-analogiczne maszyny liczące, które wzmacniały, dodawały, odejmowały, całkowały i różniczkowały sygnały, a także rozwiązywały równania różniczkowe i całkowe. Po tym, jakże nowoczesnym urządzeniu zaczęły pojawiać się pierwsze pomysły zbudowania tranzystora polowego. W 1930r. opatentował go Julius Edgar Lilienfeld. Dwadzieścia lat później pojawiły się tranzystory dipolowe złączone, jakich używamy do dziś w różnego rodzaju konstrukcjach. Kilka lat później został zbudowany pierwszy tranzystor bipolarny. Bardzo ważną rolę w elektronice odgrywa krzem. W 1955r. wprowadzono na rynek pierwszy tranzystor krzemowy przez firmę Texas Instruments. Kluczem do sukcesu okazały się krzemowe układy scalone. Za początek technologii cyfrowej uznaje się wprowadzenie przez Texas Instruments w 1961r. rodziny układów cyfrowych TTI. Ważnym wydarzeniem jest także wprowadzenie mikroprocesorów przez firmę Intel. Były to pierwsze czterobitowe mikroprocesory i liczyły 2300 tranzystorów. W 1965r. Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel, zaobserwował, że ekonomiczna optymalna liczba tranzystorów w układzie scalonym w kolejnych latach posiada trend wykładniczy – tak powstało empiryczne prawo Moore’a. Pierwszym dowodem na to jest wprowadzenie coraz większych średnic płyt podłożowych z krzemu. W 1975r. owa średnica wynosiła 100 mm, a w 2011 wzrosła trzy razy. Kolejnym argumentem potwierdzającym słuszność tej teorii jest coraz mniejsza wielkość tranzystorów scalonych.

Na zakończenie omówione zostały główne problemy w dalszej miniaturyzacji, tj. konieczności stosowania coraz krótszych fal elektromagnetycznych ze względu na zjawisko dyfrakcji, wielkość tranzystora oraz malejącą sprawność elektroniczną. Zdumiewające jest to, że tranzystory są bardzo tanie. Można porównać to do kupna karty pamięci 2 GB  zawierająca 2 mld tranzystorów. Cena detaliczna karty wynosi 10 zł, więc cena jednego tranzystora wynosi 0, 000005 grosza. Technologia idzie ku wzrostowi, więc naukowcy pracują nad zmianą krzemu na węgiel. Może już za kilka lat zobaczymy efekty tej pracy.

Cieszę się, że po raz kolejny miałam możliwość udziału w zajęciach organizowanych przez ZUT. Poszerzyłam swoją wiedzę z zakresu mikroelektroniki i utwierdziłam się w przekonaniu, że uczelnia daje możliwość rozwoju i zdobycia dobrej przyszłościowej pracy w dziedzinie elektroniki. Najlepszym przykładem jest pan Ryszard Malinowski, absolwent Politechniki Szczecińskiej Wydziału Elektrycznego, który jest wiceprezesem Intelu. Ukończenie studiów na ZUT nie jest końcem kariery, lecz początkiem czegoś nowego!

Klaudia Szuba z klasy II F

Prezentacja II LO

link_prezentacja

Prezentacja profilu mundurowego

link_film

II LO Stargard - Lycée Touchard Le Mans

link_film

Godziny lekcyjne

clock
1.      8:00 - 8:45
2.      8:55 - 9:40
3.      9:50 - 10:35
4.    10:45 - 11:30
5.    11:45 - 12:30
6.    12:35 - 13:20
7.    13:25 - 14:10
8.    14:15 - 15:00
9.    15.05 - 15.50

Po termomodernizacji

link_prezentacja

Patronat

Szkoła jest objęta patronatem Wydziału Matematyczno - Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego

Biuletyn Informacji Publicznej

II Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie
Mieszka I 4
73-110 Stargard
tel. +48 91 577 25 35
sekretariat@2lo.stargard.pl

Inspektor ochrony danych osobowych
Damian Szmit
tel. 503677713
e-mail iod@data.pl

Deklaracja dostępności