Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rozpoczynamy o 8 rano!!!

8 czerwca 2012r.,  w ramach współpracy patronackiej z ZUT WE, uczniowie naszego liceum mogli uczestniczyć w wyjeździe edukacyjnym do nieczynnej już elektrowni jądrowej w Greifswaldzie, położonej na wschodnim wybrzeżu Niemiec.

Zwiedzanie elektrowni poprzedził wykład poprowadzony przez inż. Thomasa Hetzela związany z historią powstania i trwania elektrowni w Greifswaldzie oraz planach związanych z jej przyszłością.

Elektrownia rozpoczęła swoją działalność w roku 1973, a w roku 1990 wyłączono ostatni reaktor. Jednak pozwolenie na wygaszenie i rozbiórkę zakładu zarząd otrzymał dopiero w roku 1995. Niestety, zamknięcie placówki doprowadziło do dużych zwolnień pracowników, co z kolei spowodowało wyludnienie miasta Greifswald.

 

W czasach pracy Energiewerke Nord GmbH dostarczała 11% energii do zachodniej części Niemiec. Używane były tam reaktory ciśnieniowe (Siedewasserreaktor), takie same jak w elektrowni Fukushimie. Na terenie zwiedzanej przez nas elektrowni, pracowało pięć reaktorów, w tym piąty został wyłączony 21 dni przed wydaniem pozwolenia na rozbiór elektrowni. Każdy z działających reaktorów  posiadał moc 440 W (obecnie reaktory mają moc 1600W). Reaktory były dwubiegowe z chłodniami kominowymi. Jest to typ reaktorów ciśnieniowych. Dane reaktory uważa się za zapewniające najwyższe bezpieczeństwo, ponieważ po wyłączeniu ich, pompy paliwowe są nadal chłodzone. Kolejną ich zaletą jest łatwość w ich sterowaniu. Dzięki temu, że szósty reaktor nie został nigdy uruchomiony, mogliśmy bez obaw zobaczyć ,jak wygląda wnętrze elektrowni jądrowej. Obok elektrowni wybudowano naziemne magazyny odpadów radioaktywnych (największe na świecie). Najdroższym przedsięwzięciem jest przechowywanie prętów paliwowych, które mogą przebywać tylko w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach, których koszt wynosi 1,3mln Euro za jeden pojemnik, a w każdym może być przechowywane tylko 66 sztuk prętów.

Po wizycie w elektrowni udaliśmy się nad rzekę Ryck, nad którą znajduje się drewniany, ręcznie zwodzony most z 1887r., który do dziś działa. Później zwiedzaliśmy stare miasto Griefswaldu.

PODSUMOWUJĄC:

  • ·… „Dało mi to dużo do myślenia na temat energii jądrowej na świecie i elektrowniach jądrowych. Po wykładzie, w którym brałam udział, nie mam nic przeciwko budowie elektrowni atomowej w Polsce, ponieważ dowiedziałam się, że dobrze zabezpieczona elektrownia jest bezpieczna dla otoczenia środowiska. Cieszę się, że miałam możliwość udziału w tym wyjeździe, który będę pamiętać do końca życia”. …( Majka Orzechowska ID)
  • ·… „Dzięki wyjazdowi dowiedziałam się, co jest tak naprawdę szkodliwe w elektrowniach. Uważam, że został ukazany mi nowy pogląd na sprawę elektrowni” … (Natalia Dudar IID)
  • ·… „Mogłem zobaczyć triumf ludzkiej inteligencji poprzez stworzenie takiego cuda techniki z wykorzystaniem fizyki. Jest to kolejny przykład , że fizyka i matematyka są przyszłością świata. … Takie wyjazdy połączone z wykładem są najlepszą formą edukacji młodych ludzi. Najlepszą dlatego, że można zobaczyć na własne oczy to, co wcześniej było nam przekazane w wykładzie, co z kolei utrwala zdobytą wiedzę. … zobaczyłem miejsce, którego nie miałbym szansy zobaczyć. …” (Piotr Ossoliński IIE)
  • ·... „Ten wyjazd, to nie zwykła wycieczka. Ludzie, których spotkałam na wykładzie mieli pasję i chęć dzielenia się swoimi zainteresowaniami i wiedzą. Patrzyli na nas nie oczami młodych „głupich”, ale jakby w nas tkwił potencjał, którego sami nie dostrzegamy… (Justyna Kibiń II F)
  • ·…”Takie wyjazdy łączą w sobie zalety wyjazdu edukacyjnego i tematycznego, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów” … (Klaudia Szuba IIF)
  • ·… „Już  teraz będę wiedziała, co tak naprawdę jest szkodliwe w elektrowniach jądrowych. Po zapoznaniu się z aspektami funkcjonowania elektrowni, mogę dopiero wyrazić opinię, czy jestem „za” , czy „przeciw” elektrowniom jądrowym”… (Agnieszka Juszczak IIE)

Renata Frąckowiak – koordynator współpracy z ZUT WE

Prezentacja II LO

link_prezentacja

Prezentacja profilu mundurowego

link_film

II LO Stargard - Lycée Touchard Le Mans

link_film

Godziny lekcyjne

clock
1.      8:00 - 8:45
2.      8:55 - 9:40
3.      9:50 - 10:35
4.    10:45 - 11:30
5.    11:45 - 12:30
6.    12:35 - 13:20
7.    13:25 - 14:10
8.    14:15 - 15:00
9.    15.05 - 15.50

Po termomodernizacji

link_prezentacja

Patronat

Szkoła jest objęta patronatem Wydziału Matematyczno - Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego

Biuletyn Informacji Publicznej

II Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie
Mieszka I 4
73-110 Stargard
tel. +48 91 577 25 35
sekretariat@2lo.stargard.pl

Inspektor ochrony danych osobowych
Damian Szmit
tel. 503677713
e-mail iod@data.pl

Deklaracja dostępności