Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rozpoczynamy o 8 rano!!!

Dnia 28 września 2012r., w ramach współpracy partnerskiej ZUT WE i naszego liceum, zostaliśmy zaproszeni do udziału w zajęciach, które przygotował Wydział Elektryczny na Noc Naukowców.

Program był bardzo bogaty i obszerny w pokazy, prezentacje, wystawy, warsztaty, wykłady i zajęcia laboratoryjne. Mieliśmy okazję wysłuchać  czterech wykładów.

„Elektronika i komputer w inżynierii dźwięku” (dr inż. W. Mickiewicz). Podczas wykładu zostały zaprezentowane najnowsze zdobycze elektroniki i techniki komputerowej wykorzystywane przy realizacji nagrań dźwiękowych. Mieliśmy okazję prześledzić poszczególne etapy tworzenia nagrania dźwiękowego począwszy od rejestracji dźwięków na komputerze poprzez ich edycję, miks i finalny mastering. Wszystko to można dziś zrobić w domowym zaciszu dzięki wykorzystaniu Digital Audio Workstation – Cyfrowej Dźwiękowej Stacji Roboczej.

 

 

„Roboty w przestrzeni kosmicznej” (dr inż. T. Barciński). Przedstawiono nam interesujące zagadnienia związane z budową, sterowaniem i eksploatacją satelitów pracujących obecnie na orbicie okołoziemskiej. Jest ich około 1000, które, jak każde urządzenie, mogą ulegać rozmaitym awariom lub przedwczesnemu wyczerpaniu paliwa. Ze względu na duży ich koszt opłaca się ich serwisowanie na orbicie, które wykonywane jest przez specjalne roboty – manipulatory orbitalne.

„Ja, Ty, My w Cyberprzestrzeni” (dr inż. M. Będzak). Facebook, Twitter, … czyli o nas w cyberprzestrzeni. Wtajemniczono nas w sposoby włamania się do systemu komputerowego przez Internet, czyli co może malware (szkodliwe oprogramowanie: wirusy, trojany, bonety, …), a co cyberprzestępca. Pokazano nam, jak w praktyczny sposób chronić zasoby komputera. Większość z uczestników uznała, że był to najlepszy wykład, w którym do tej pory uczestniczyli.

„Fale elektromagnetyczne w służbie człowieka” (dr inż. P. Łopato). Podczas wykładu przybliżono różnorodne zastosowania fal elektromagnetycznych z zakresu mikrofalowego, terahercowego i podczerwieni we współczesnym świecie. Przedstawione zagadnienia dotyczyły komunikacji bezprzewodowej, techniki radarowej oraz badań nieniszczących materiałów i urządzeń.

Ponadto odwiedziliśmy wiele Laboratoriów, m.in.: Inżynierii Dźwięku, Manipulatorów Przemysłowych i Robotów, Technologii Teleinformatycznych, a także Telewizyjne Studio Badań Podstawowych i Pracownię Urządzeń Fotonicznych, gdzie zostały zaprezentowane sprzęty automatyki i robotyki. Mieliśmy możliwość samodzielnie je obsługiwać.

Nie zabrakło atrakcji. Braliśmy udział w konkursie, który polegał na samodzielnym montażu układu elektrycznego, by stworzyć własny układ. Do stołu warsztatowego zapraszali doktoranci z WE. Najlepszym okazał się Kacper Kruczyński, który jest tegorocznym naszym maturzystą, uczestniczył w zajęciach grupy przez trzy lata szkolne, od października jest studentem WE kierunku Automatyka i Robotyka. W nagrodę otrzymał telefon X PERIA Sony Smartphone. Gratulujemy!

Majka i Jakub próbowali swoich sił w zawodzie spedytora. Sprawdzali swoje umiejętności w przewozie ładunków. Mieli za zadanie załadować największą możliwą ilość ładunku i przewieźć go po określonej trasie. Dysponowali nowoczesnym samochodem pickup i … własną wyobraźnię. Niestety nie zdobyli głównej nagrody.

Po skończonych zajęciach otrzymaliśmy różne podarki, m. in. torby na laptopy, torby podróżne, plecaki, kosmetyczki, wiatraczki z logo uczelni. Wyjazd był wspaniały i czekamy na następny.

Dziękujemy dr inż. Krzysztofowi Jaroszewskiemu za pozyskanie funduszy na sfinansowanie autokaru.

Opiekun - Jacek Frąckowiak  i  koordynator programu -Renata Frąckowiak

Prezentacja II LO

link_prezentacja

Prezentacja profilu mundurowego

link_film

II LO Stargard - Lycée Touchard Le Mans

link_film

Godziny lekcyjne

clock
1.      8:00 - 8:45
2.      8:55 - 9:40
3.      9:50 - 10:35
4.    10:45 - 11:30
5.    11:45 - 12:30
6.    12:35 - 13:20
7.    13:25 - 14:10
8.    14:15 - 15:00
9.    15.05 - 15.50

Po termomodernizacji

link_prezentacja

Patronat

Szkoła jest objęta patronatem Wydziału Matematyczno - Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego

Biuletyn Informacji Publicznej

II Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie
Mieszka I 4
73-110 Stargard
tel. +48 91 577 25 35
sekretariat@2lo.stargard.pl

Inspektor ochrony danych osobowych
Damian Szmit
tel. 503677713
e-mail iod@data.pl

Deklaracja dostępności