Do góry
XX Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji C.K. Norwida już za nami.
Motywem przewodnim konkursu było hasło - Słowo.Patron naszej szkoły żył w okresie zaborów, toteż ojczyzna i wolność były dla niego wartościami najważniejszymi. Jego twórczość przepełniona jest troską o słowo, mowę polską i tajemnicę tworzenia.
Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: dyrektor Książnicy Stargardzkiej pan Krzysztof Kopacki, wicedyrektor Książnicy Stargardzkiej pan Marcin Rumiński oraz nauczyciel bibliotekarz naszej szkoły pani Wioletta Brzęcka.
Dnia 15 października 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyły się dwa spotkania młodzieży z panem BARTOSZEM KAJATEM - przedsiębiorcą, trenerem-pasjonatem wiedzy finansowej, autorem i wydawcą książki pt. „Petarda Biznesu”.
Bartosz Kajat posiada własną misję, credo życiowe: „Optymalizować życie innych ludzi” i pod tym samym tytułem pisze własnego bloga nt. finansów, przedsiębiorczości, postawy przedsiębiorczej. Jest pasjonatem gry planszowej Cashflow 101 oraz unikalnej wiedzy finansowej zawartej w literaturze Roberta Kiyosaki i przekazywania jej formie warsztatowej.
W piątek 28 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone po raz pierwszy w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Młodzież naszej szkoły chętnie czytała fragmenty tekstów literackich o charakterze patriotycznym aby uczcić 100-lecie niepodległości Polski. Akcja odbyła się w szkole po raz drugi i mamy nadzieję, że Klub Sympatyków Książki w kolejnym roku szkolnym równie chętnie przygotuje Dzień Głośnego Czytania.
Wioletta Brzęcka
Dominika Żarska-Kormańska
Wolność słowa i problem cenzury w literaturze.
Warto pamiętać, że próby cenzury nie muszą wiązać się jedynie z naciskami najróżniejszych grup politycznych lub wyznaniowych i mogą przybierać bardziej subtelne czy wręcz zawoalowane formy.
Każdy z nas wie, że książki powinno się czytać. Telewizja ogłupia, a na znajomych zawsze będzie czas. Z książkami natomiast jest inaczej. Dlaczego? Bo zawsze można się czegoś nauczyć, wynieść coś wartościowego z treści zapisanej między kartkami, rozwinąć wyobraźnię i umysł, itd. A co, jeżeli książki kryją coś groźnego? I czy w ogóle istnieją książki, które nigdy nie powinny być napisane? Czy istnieją książki przeklęte, niebezpieczne, zakazane?
W piątek 07.09.2018 r. o godzinie 11:45 w bibliotece szkolnej odbyło się Narodowe Czytanie powieści Stafana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Tegoroczna odsłona odbyła się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne cele to propagowanie polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku, w której pisarz dokonał bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.
05 kwietnia w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie odbyła się IV edycja konkursu „Książka, która mnie zafascynowała…”.
W zmaganiach wzięli udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze Stargardu, Choszczna, Marianowa, Starej Dąbrowy i Węgorzyna.
Zadaniem młodzieży było zaprezentowanie maksymalnie 3-minutowej wypowiedzi dotyczącej wybranej przez siebie książki. Młodzież jak zwykle pokazała szeroki wachlarz zainteresowań literackich oraz ciekawe pomysły na prezentację.
Nasi uczniowie wypadli wspaniale.