Ułatwienia dostępu

Udział kadetów z klasy 2E w kursie z zakresu podstaw przetrwania

Udział kadetów z klasy 2E w kursie z zakresu podstaw przetrwania

Firma 7 LIVES w dniach 5 – 7 czerwca przeprowadziła kurs z zakresu podstaw przetrwania. Zajęcia odbywały się w przeuroczej scenerii Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.
Uczestnicy kursu to kadeci z klasy 2 E

Szkolenie umożliwiło pozyskanie podstawowej wiedzy z zakresu technik przetrwania oraz wyznacza normy postępowania w kryzysowych sytuacjach. Zajęcia prowadzone były w sposób praktyczny. Uczniowie najpierw zapoznali się z podstawowymi technikami z zakresu przetrwania, by następnie mogli samodzielnie wykonać zadanie, które potwierdziło ich przygotowanie i wiedzę z zakresu działań survivalowych.
Zajęcia rozpoczęto od sprawdzenia sprzętu i wyposażenia osobistego uczestników kursu, aby w płynny sposób przejść do tematu związanego z „przygotowaniem się do działania”. Pakowanie plecaka we właściwy sposób oraz dobór niezbędnego sprzętu nie będzie już utrapieniem. Wykład teoretyczny z zakresu psychologii przetrwania przedstawi najciekawsze znane przypadki ludzi, którzy przetrwali w sytuacjach survivalowych.
Medycyna przetrwania to kolejny element kursu, za pomocą którego uczestnicy dowiedzieli się jak pomóc sobie i innym w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Zajęcia praktyczne były oparte na symulowanych przypadkach z wykorzystaniem fantomów.
Nie zabrakło wykładu połączonego z praktycznymi zajęciami dotyczącymi technik rozpalania ognia oraz zainicjowanie rozpalania ognia za pomocą środków chemicznych.
Bardzo ważnym elementem była sygnalizacja alarmowa. Uczestnik dowiedział się jak wezwać pomoc w każdych warunkach za pomocą heliografu, ogniska sygnalizacyjnego lub innej dostępnej metody. Przedstawione również zostały elementy kuchni survivalowej a każdy uczestnik miał możliwość spróbować wojskowej racji żywnościowej.
Kadeci uzyskają niezbędną wiedzę z zakresu pozyskiwania i uzdatniania wody. Po odpowiednim uzdatnieniu wodę spożywali. Budowanie schronień to nieodzowny punkt szkolenia. Uczestnik nabył odpowiednią wiedzę dotyczącą rodzajów i budowy schronień. Konstrukcje tworzone z materiałów w otacząjącej nas przyrody oraz za pomocą dostępnych przedmiotów stworzonych przez człowieka ( płachta biwakowa, tarp, plandeka).
Uczniowie nauczyli się podstaw nawigacji za pomocą przedmiotów terenowych, busoli, kompasu, GPS oraz mapy. Wyznaczali azymuty i odnajdywali drogę w zróżnicowanych warunkach. Wszystko to ćwiczyli w sposób praktyczny.
Finałem zajęć okazał się sprawdzian praktyczny zdobytej wiedzy i umiejętności.
Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik otrzymał certyfikat określający zakres przebytego szkolenia.

Zdjęcia:
Hanna Rzepka
Jarosław Bieńkowski